ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ W ZAKRESIE BADAŃ NIENISZCZĄCYCH NDT
Badania nieniszczące (badania NDT) –
Casp System Sp. z o. o.
Termin badania nieniszczące wywodzi się z języka angielskiego „ Non-Destructive Testing”. Celem prowadzenia badań nieniszczących jest wykrycie wad powierzchniowych i podpowierzchniowych w czasie kontroli jakości lub w procesie eksploatacji. W czasie badania NDT nie dochodzi do jakiegokolwiek uszkodzenia badanej próbki.
Badania nieniszczące swoje zastosowanie znalazły między innymi w przemyśle: lotniczym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym, petrochemicznym, maszynowym, kolejnictwie i budownictwie.
Do najpopularniejszych metod badań nieniszczących należą: ET, RT, UT, MFL, MT, PT, VT.
Dzięki badaniom NDT można wykryć takie wady materiałowe jak: pory, pęcherze, przyklejenia, pocienienia, rozwarstwienia, pęknięcia, korozja.
Atutem badań nieniszczących jest brak występowania zmian właściwości użytkowych badanych elementów.
Przykładami badań NDT są:
-badanie wizualne
-badanie penetracyjne
-badanie ultradźwiękowe
-badanie radiograficzne
-metoda prądów wirowych
-badanie magnetyczno-proszkowe
Badania nieniszczące- na tym znamy się najlepiej!
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem Badań Nieniszczących.
ET – metoda prądów wirowych jest metodą do wykrywania nieciągłości powierzchniowych i wad podpowierzchniowych. Ze względu na szybkość badania i wysoką czułość często badani mogą być realizowane ręcznie lub automatycznie np. do kontroli podzespołów na liniach produkcyjnych.
Zobacz więcej
UT – badanie ultradźwiękowe jest jedną z technik badań objętościowych NDT. Technika bazuje na zjawisku rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w badanych materiałach. Metoda daje szerokie spektrum zastosowań w przemyśle metalurgicznym, energetycznym, kolejowym, lotniczym jak również w branżach pokrewnych. Wykorzystywana jest w badaniach prowadzonych podczas odbioru, produkcji, kontroli końcowej lub okresowej podczas eksploatacji, które mogą być prowadzone w sposób ręczny, półautomatyczny, jak i w pełni zautomatyzowany (np. zautomatyzowane systemy kontroli jakości na liniach produkcyjnych).
Zobacz więcej
MFL – (en. Magnetic Flux Leakge) jest to technika oparta na obserwacji wypływu strumienia indukcji magnetycznej nad powierzchnię badanego elementu w miejscu znacznej redukcji przekroju (grubości). Elementy ferromagnetyczne o ustalonej grubości są poddawane działaniu pola magnetycznego w których wzbudza się przepływ strumienia poprzez całą objętość. W momencie przepływu strumienia w miejscu gdzie występuje ubytek w grubości lub braki w ciągłości materiału powodują wypływ strumienia nad powierzchnię.
Zobacz więcej
PT– badania penetracyjne pozwalają wykrywać nieciągłości powierzchniowe w materiałach nieporowatych, częściach lub wyrobach odlewanych, odkształcanych plastycznie, spawanych, lutowanych, stanie surowym bądź już obrabianych.
Zobacz więcej
RT – technika badań NDT pozwalająca na badanie powierzchniowe i objętościowe z zobrazowaniem w postaci cyfrowej lub analogowej na kliszy. Elementy o zmiennej grubości i kształcie są idealnym elementem do badań radiograficznym, pozwalając na badanie stref krytycznych o bardzo dużym stopniu nasilenia wad. Dzięki technice RT mamy możliwość zbadania produktu niemal w 100% , dokonując zapisu wszelkich wad rejestrowanych.
Badanie radiograficzne pozwala na badanie: odlewów, odkuwek, złączy spawanych, ceramiki, kompozytów, dzieł sztuki i wielu innych elementów.
Zobacz więcej
MT – badania magnetyczno-proszkowe są przeprowadzane w celu wykrycia nieciągłości na powierzchni lub tuż pod powierzchnią materiałów ferromagnetycznych. Jest to szybka i wiarygodna technika wykrywania oraz lokalizacji nieciągłości powierzchniowych a także podpowierzchniowych.
Zobacz więcej
VT – badania wizualne należą do metod badan powierzchniowych. Badania wizualne umożliwiają wykrywanie najbardziej niebezpiecznych nieciągłości, jakimi są nieciągłości powierzchniowe, np. płaskie, wąskoszczelinowe.
Zobacz więcej