Poniższe informacje powinny uświadomić użytkownikom urządzeń rentgenowskich istotę ich prawidłowej kalibracji, optymalnych warunków pracy i serwisowania, które wydłużają żywotność aparatów rentgenowskich oraz pozwalają uniknąć strat związanych np. z przestojem w procesie produkcji. Prawidłowe użytkowanie przemysłowych systemów rentgenowskich wraz z regularnym serwisem, pozwoli nam na utrzymanie ciągłości procesu kontroli oraz ograniczy straty związane z długookresowy postojem i naprawą.

Serwis urządzeń rentgenowskich 

Proces produkcji odlewów czy odkuwek jest procesem ciągłym, więc wymaga stałej dostępności prawidłowo pracującego aparatu rentgenowskiego, a jakikolwiek przestój urządzenia spowoduje zaburzanie procesu kontroli lub opóźnienie w wysyłce detali. Tylko regularny serwis i wymiana zużytych części pozwoli nam na utrzymanie naszego systemu w idealnym stanie, dzięki czemu zyskamy jego niezawodność i zapewnimy dostępność urządzenia 24 godziny na dobę. Nie zaskoczy nas wtedy też żadna awaria czy usterka.
Na całe urządzenie wpływ ma wiele różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych – ważne by móc wszystkie je ograniczyć lub obniżyć do minimalnych wartości – takie podejście sprawi, że przemysłowy system rentgenowski odwdzięczy się trwałą i niezawodną pracą przez długie lata.

Warunki pracy i posadowienie 

Przestrzeganie zasad eksploatacji systemów rentgenowskich wydłuża zdolność urządzenia do pracy. Należy dołożyć wszelkich starań, by systemy badawcze pracowały w stabilnych warunkach temperaturowych, w środowisku o niskim stopniu zapylenia oraz były oddalone od wszelkich źródeł ciepła – wyeliminowanie lub ograniczenie tych czynników ochroni nasz sprzęt przed uszkodzeniem lub nadmiernym zużyciem.
Systemy rentgenowskie firmy YXLON, której jesteśmy w Polsce przedstawicielem są w pełni ochronne i nie wymagają zezwolenia Państwowej Agenci Atomistyki, przez co mogą być posadowione w dowolnym miejscu hali produkcyjnej. Takie rozwiązanie sprawia, że cały proces kontroli jakości może być zlokalizowany w ciągu produkcyjnym i ograniczy czas transportu detali do weryfikacji, a tym samym zwiększy wydajność naszego systemu rentgenowskiego. Ważne by aparat rentgenowski pracował w warunkach o niezbyt dużym stopniu zapylenia, gdyż agresywne warunki pracy obniżają żywotność sytemu i sprawiają, że niektóre elementy będą wymagały częstszych wymian. Elektronika, czyli komputery oraz detektory DDA powinny pracować w zakresie temperatury +15 do +25°C, gdyż takie warunki gwarantują stabilność i trwałość urządzeń. Jeśli zajdzie potrzeba pracy w środowisku o podwyższonej temperaturze należy wyposażyć przemysłowy system RT w dodatkowy system chłodzenia detektora lub klimatyzacji całej kabiny. Brak chłodzenia może powodować problemy oraz przegrzewanie niektórych detali, a tym samym ich szybsze zużycie, dodatkowo widoczny sposób będzie wpływał na wyniki badań i poziom wykrywania wad – poprzez wzrost rozszerzalności cieplne.
Pamiętaj im bardziej trudniejsze warunki pracy – tym krótsza żywotność sprzętu

Ocena obrazu

Proces przygotowania systemu do badań i kalibracja to tylko początek inspekcji, jednak ich prawidłowe wykonanie umożliwi stabilną i trwałą pracę oraz daje pewność, że prowadzone badania pozwolą otrzymać prawidłowe wyniki. Dobór parametrów napięcia i prądu często zależy od wytycznych norm lub wewnętrznych procedur – muszą one gwarantować spełnienie określonych poziomów wykrywalności dla poszczególnych grubości. Należy także pamiętać, że poza kalibracją musimy wykonać ustawienia w systemie, tak by gwarantowały one jak największy zakres skali szarości posiadanego detektora DDA. Prawidłowe ustawienia takich parametrów jak: czułość detektora, liczba klatek na sekundę, odległość lampa-detektor czy wybór ogniska lampy zagwarantuje precyzję i spełnienie wymagań norm i przepisów. W normach badania mowa jest o specyfikacji monitorów i ich parametrach obrazowania, tak by cały proces mógł być jak najbardziej powtarzalny, a otrzymane obrazy mogły być przedstawione w pełnym zakresie szarości oferowanym przez detektory DDA. Ważne by ustawienia systemu podczas kalibracji były tak dobrane, by detale mogły być badane w jak największym zakresie skali szarość, co zagwarantuje wykrywanie wad i poziomu ich wielkości. Wiemy jednak, że pełny zakres oznacza dłuższą inspekcję i ogranicza przepustowość systemu, dlatego należy pamiętać, że możemy prowadzić inspekcję przy mniejszej palecie szarości jednak nie mniejszej niż 30% maksymalnego zakresu szarości. Taka wartość skali szarości pozwoli nam na prowadzenie badań z dużą szybkością, jednak z mniejszym poziomem wykrywania wad – wybór leży po stornie użytkownika.
Następny krok to ocean obrazów badanych detali, która może być oparta o katalogi ASTM- wówczas wykorzystywane są dwa monitory. Ważne by monitory były identyczne i oferowały jednakową rozdzielczość. Cały proces oceny może być wykonany w pozytywnie lub negatywie, jednak ważne by ocena była w zacienionym miejscu, a na monitor nie padały żadne refleksy świetle mogące powodować złą interpretację wad.

Przypominamy, że nasz firma jest dystrybutorem i serwisantem systemów RT i CT marki YXLON International GmbH. Świadczymy wszelkie usługi w zakresie sprzedaży, serwisów, przeglądów, uaktualnień modyfikacji oraz wspieramy fachową wiedzą techniczną w zakresie radiografii cyfrowej i tomografii komputerowej.
Wykonujemy:
• Pomiary dozymetryczne
• Pomiar charakterystyki ogniskowej lampy rentgenowskich
• Kalibracje, weryfikacje oraz przygotowanie systemu do badań
• Wynajmem urządzeń zastępczych ( generator, lampa, zasilacz, układ chłodzenia itd.).

Jako dystrybutor urządzeń i systemów do badań nieniszczących, w tym przemysłowych systemów rentgenowskich, naszym priorytetem jest zadowolenie Klienta. Wiemy, że każda awaria wymaga szybkiej reakcji i krótkiego czasu naprawy, dlatego zgodnie z oczekiwaniami Klientów służymy pomocą cały czas.

Casp System Dofinansowanie
Wdrożenie systemu klasy B2B automatyzującego procesy biznesowe zachodzące pomiędzy CASP System i Partnerami biznesowymi firmy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
2002 - 2021 © Copyright Caspsystem www.caspsystem.pl / Polityka prywatności / Zastrzeżenia prawne / Kontakt
Beam IT