SCORPION

 

 

Scorpion jest zdalnym urządzeniem ultradźwiękowym (UT) zaprojektowanym do efektywnej kontroli ultradźwiękowej struktur ferromagnetycznych do których zaliczamy zbiorniki magazynowe, zbiorniki ciśnieniowe, poszycia statków oraz instalacje morskie oraz rurociągi armatury przemysłowej. System umożliwia na zdalną kontrolę w/w urządzeń bez konieczności budowy rusztowań w przypadku badań związanych wymaganym monitorowaniem grubości ścianki jak również możliwym wykrywaniem wad w sposób ciągły.

• Scorpion DCP/A – 5 MHz – Głowica oponowa bez konieczności stosowania sprzężenia wodnego
• Scorpion BP – 5 MHz – Głowica z systemem nawadniającym

Oba systemy mogą być używane z systemem UT-Lite lub większości standardowych defektoskopów ultradźwiękowych. W połączeniu z UT-Lite, Scorpion staje się skanerem kompletnym umożliwiającym zdalne zbieranie danych w pełnym zobrazowaniu B-scan. Potężną zaletą system UT-Lite jest możliwość zapisu kompletnych danych dotyczących pomiaru grubości co pozwala na pełną analizę diagnostyczną na miejscu lub w biurze. Podnosi to wydatnie jakość kontrolowanych elementów ze względu na dużą większą skalę zebranych danych ciągłych co pozwala na bardziej precyzyjne określenie stanu jakości badanego urządzenia w oparciu na tak zwanej ocenie ryzyka (RBI).

1

2

3

UT Lite
Scorpion został zaprojektowany jako urządzenie które monitoruje grubość ścianki w sposób ciągły poruszając się autonomicznie. Informacje o grubości są zapisywane jako poszczególne punkty rejestrowane w zadanym interwale, wybór gęstości wykonywanych punktów ustalamy z pozycji urządzenia. Zakresy mogą być ustalane z rozdzielczością wybraną przez użytkownika i dla urządzenia Scorpion może być ustawiana rozdzielczość zapisu od 1 mm. Oprócz cyfrowego zapisu pomiarów co 1 mm otrzymujemy kompletny zapis zobrazowania B-scan wraz z możliwością uzyskania przekroju profilowego do lepszego zobrazowania w protokole z badań. W przeciwieństwie do innych skanerów, skorpion jest systemem w pełni kompletnym w którym zintegrowano nadajnik oraz odbiornik ultradźwiękowy wraz z systemem rejestracji oraz sterowania ruchem w sposób płynny. Zastosowanie systemu Scorpion pozwala na wydatne obniżenie kosztów w porównaniu do ręcznej kontroli punktowej ze względu na brak potrzeby budowania kosztownego rusztowania i braku potrzeby wykorzystywania dodatkowego sprzężenia z badanym elementem. Główną zaletą systemu jest zwiększenie wydatne prawdopodobieństwa wykrycia stref odosobnionych w których występują ubytki wpływające na ryzyko wystąpienia wycieku czynnika.

4

Głowica oponowa – “Dry Coupled” 

5
Scorpion DCP/A oparto na wykorzystaniu unikalnej głowicy oponowej która nie wymaga stosowania sprzężenia z badanym elementem. Dzięki temu możemy przeprowadzać badania w pionie oraz poziomie lub w przewieszeniu. Dwa przetworniki zamontowane w głowicy oponowej pozwalają na pomiar grubości w zakresie od 2,5 mm do ponad 100 mm nawet przez powierzchnię zabezpieczoną farbą. W przedniej części skanera zamontowano specjalne koła magnetyczne które mają na celu stałe niezmienne przyleganie głowicy do badanej powierzchni.

Scorpion DCP/A

6
Urządzenie posiada zasilanie bateryjne wraz z przetwornikami o częstotliwości 5 MHz w systemie oponowym podłączonym do stanowiska sterowania poprzez specjalny przewód pępowinowy o długości do 50 m. Zapis rejestrowany jest poprzez enkoder. Urządzenie pozwala na przeprowadzenie pełnej kontroli pionowej ścian największych zbiorników magazynowych.

Scorpion BP

7
Urządzenie posiada zasilanie bateryjnie wraz z podwójną głowicą konwencjonalną UT ze sprzężeniem wodnym zasilanym z ciśnieniowego zbiornika ze stali nierdzewnej. Zapis rejestrowany jest poprzez enkoder. Przewód pępowinowy umożliwia badanie do 30 metrów co pozwala na dostęp nawet do najwyższych zbiorników magazynowych.

8

Oprogramowanie pozwala na ustalenie linii oraz progów które są wyświetlane bezpośrednio na zobrazowaniu B-scan w celu szybkiej identyfikacji ubytków, pocienień umożliwiających szybką ocenę podczas skanowania. Dane zebrane podczas skanowania mogą być przechowywane według predefiniowanych formatów w układzie wzorów siatki oraz skanowanych ścian zbiornika. Dane można bezpośrednio eksportować do oprogramowania CMAP. Wszystkie funkcje operatora zostały zaprojektowane pod względem maksymalnego ułatwienia analizy danych oraz raportowania.

Wszystkie zapisane dane skanowania grubości może być łatwo eksportowane poprzez port USB na nośniki zewnętrzne w celu dalszej analizy wyników oraz raportowania na komputerze zewnętrznym.
Eksportowane dane zapisane podczas skanowania mogą być przeglądane w komputerowej wersji oprogramowania lub bezpośrednio odczytane w formie wyników tabelarycznych w programie Excel. Dane inspekcyjne B-scan zaczerpnięte z R-scan lub Skorpiona mogą być importowane do programu sprawozdawczego CMAP w celu pełnej archiwizacji wyników w odniesieniu do wprowadzonych szkiców badanych elementów.

Pliki do pobrania
Casp System Dofinansowanie
Wdrożenie systemu klasy B2B automatyzującego procesy biznesowe zachodzące pomiędzy CASP System i Partnerami biznesowymi firmy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
2002 - 2015 © Copyright Caspsystem www.caspsystem.pl / Polityka prywatności / Zastrzeżenia prawne / Kontakt
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami

Szukasz sprawdzonego dostawcy w zakresie NDT?

Casp System Sp. z o.o.
43-603 Jaworzno, ul. Puszkina 2

tel.: +48 32 720 24 04 I +48 32 614 12 29
fax: +48 32 614 09 19 I +48 32 750 56 06
GSM: +48 728 929 408
mail:ndt@casp.pl


Napisz do nas!