Zastosowanie tomografii komputerowej w przemyśle pozwalają zobaczyć, co kryje się wewnątrz badanego detalu dzięki modelowi 3D i możliwości tworzenia przekrojów w dowolnej płaszczycie detalu. Otrzymany skan możemy porównywać z modelami CAD w zakresie wymiarów i geometrii nawet na poziomie maszyn CMM, dokonywać analizy porowatości, wtrąceń, a ponadto analizować kompozyty i pianki oraz prowadzić analizy mechaniczne czy przepływu.

Firma YXLON International GmbH, której jesteśmy dystrybutorem oferuje systemy przemysłowej radiografii cyfrowej i tomografii komputerowej do badania m.in. metali, kompozytów, ceramiki i innych materiałów.

W dzisiejszym wpisie chcemy Państwu zaprezentować system FF35 CT – najbardziej zaawansowanym produkt firmy YXLON International GmbH. System FF35 CT łączy w sobie funkcjonalność przemysłowego systemu radiografii cyfrowej oraz tomografii komputerowej. Pozwala to na szybkie wykrywanie wad i ubytków w materiałach, precyzyjne określanie ich wielkości, położenia oraz orientacji. Połączenie precyzyjnej tomografii komputerowej z oprogramowaniem Volume Graphics MAX 2.2 umożliwia:

  • Kontrolę geometrii i analizę wymiarów
  • Porównanie wymiarów rzeczywistych z danymi nominalnymi CAD
  • Porównanie wyników rzeczywistych z symulacjami procesów produkcyjnych
  • Lokalizację oraz analizę rozkładu i wymiarów wad
  • Badanie orientacji lokalnych włókien oraz orientacji globalnej
  • Badanie koncentracji lokalnej oraz globalnej włókien
  • Badanie innych parametrów statystycznych materiałów kompozytowych

Urządzenie charakteryzuje kompaktowa budowa oraz wysoka ergonomia, co zostało nagrodzone w 2014 roku w konkursie Good Design Award.

 

System łączy w sobie kilka innowacyjnych rozwiązań. Poniżej krótki ich opis:

1. Dotykowy interfejs użytkownika
Zastosowanie po raz pierwszy w przemysłowym urządzeniu radiografii i tomografii komputerowej znanego z urządzeń mobilnych i tabletów interfejsu dotykowego sprawia, że obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna i prosta. Wykorzystanie funkcji powiększania, przesuwu, obrotu poprzez odpowiednie kliknięcie i przesuw palcami po ekranie monitora pozwala na obsługę urządzenia przez personel nie posiadający zaawansowanej wiedzy programistycznej.
2. Oprogramowanie Geminy
Dedykowane oprogramowanie wspomagające dotykowy interfejs użytkownika. Odpowiednio pogrupowane funkcje urządzenia, operacje badania elementów oraz analizy wyników mogą być w prosty sposób (Drag & Drop) konfigurowane i układane w procedury badawcze. Umożliwia to opracowanie procedur badania i analizy obrazów przez personel nie związany z radiografią cyfrową i tomografią komputerową. Konfiguracja programowa systemu pozwala na monitorowanie stanu urządzenia oraz podgląd on-line postępu procedury badania, co ma szczególne znaczenie przy długotrwałych procesach skanowania tomograficznego.
3. Konstrukcja mechaniczna
Granitowa konstrukcja systemu manipulacji oparta na systemie aktywnych tłumików drgań, gwarantuje najwyższą dokładność oraz stabilność systemu nawet w najtrudniejszych warunkach przemysłowych. Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów zewnętrznych urządzenia, istnieje możliwość skanowania przedmiotów o wymiarach ø300x500mm i wadze do 30kg. 6-osiowy układ manipulacji – niespotykany dotychczas w tej klasie urządzeń – możliwość regulacji odległości lampa –detektor w zakresie do 1120mm oraz odległości obiekt – detektor w zakresie do 930mm dają możliwość uzyskania dużych powiększeń geometrycznych, a tym samym uzyskanie rozdzielczości systemu poniżej 1µm.
4. Konfiguracja systemu
System FF35 CT daje możliwość zabudowania jednego z dwóch detektorów płaskich oraz jednej lub dwóch lamp mikroogniskowych.
5. Tryby pracy systemu
System może pracować w trybie radiografii lub radioskopii cyfrowej oraz w trybie tomografii komputerowej. Przyjazny interfejs użytkownika oraz oprogramowanie pozwalają w prosty i szybki sposób zmieniać tryby pracy bez konieczności powtórnej kalibracji systemu. Sama opcja skanowania 3D posiada kilka predefiniowanych trybów pracy QuickScan®, QualityScan, Offset Scan, Helical CT, Real ROI CT co umożliwia użytkowanie systemu nawet przez niewykwalifikowany personel. Funkcja skanowania śrubowego – implementowana dotychczas tylko w największych i najbardziej zaawansowanych systemach tomograficznych – gwarantuje najwyższą jakość skanów oraz umożliwia skanowanie obiektów o wysokości do 500mm.

 

Dokonując wyboru odpowiedniego, przemysłowego tomografu komputerowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii jak np. jaki element chce się badać, z jakiego materiału i o jakich wymiarach. Sam wybór odpowiedniego dla danego Klienta urządzenia jest poprzedzony konsultacjami technicznymi z naszym Specjalistą.

Osoby zainteresowane system radiografii cyfrowej lub tomografii komputerowej, zapraszamy do kontaktu: ndt@casp.pl lub 32 614 12 29

Więcej o proponowanych rozwiązaniach tutaj: TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Z życia DZIAŁU BADAŃ NIENISZCZĄCYCH: Seminarium 2016

Casp System Dofinansowanie
Wdrożenie systemu klasy B2B automatyzującego procesy biznesowe zachodzące pomiędzy CASP System i Partnerami biznesowymi firmy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
2002 - 2021 © Copyright Caspsystem www.caspsystem.pl / Polityka prywatności / Zastrzeżenia prawne / Kontakt
Beam IT